Krajina

Nový Zéland

Nový Zéland  je miestom, kde sa pri pohľade na krásu prírodnej scenérie zatajíte dych. Nový Zéland je ostrovný štát v Austrálii a Oceánii. Rozprestiera sa na dvoch  hlavných a mnohých malých ostrovoch. Populáciu na NZ tvoria zväčša Európania doplnení najväčšou menšinou pôvodných obyvateľov Maorov. NZ však predstavuje multikultúrne prostredie, nakoľko vo vzdelávacích inštitúciách študujú študenti z viac ako 120 krajín sveta.

Na novom Zélande nájdete mestá z výškovými mrakodrapmi, ale aj zelené nedotknuté hornaté časti, ktoré môžete poznať z filmu Pán prsteňov. V zime sem prichádza množstvo turistom kvôli lyžiarskym svahom a cez letné mesiace kvôli farebnej prírode, dlhým dňom a nie príliš horúcemu počasiu. Leto na tomto území trvá od decembra do konca februára a tepoty sa pohybujú okolo 20 až 30 stupňov.

Na Novom Zélande  sa vďaka izolovanosť i od ostatného sveta vyvinul jedinečný ekosystém. Nájdete tu  živočíchy, ktoré nenájdete nikde na svete, ako: tuataru  (Hateria bodkovaná) alebo kivhoi (nelietavý druh vtáka) a iné. Pri pobreží môžete stretnúť tučniakov, delfíny či dokonca veľryby.

Ak sa chystáte alebo ste na Novom Zélande, nemali by ste obísť reštaurácie, kde podávajú miestne špeciality pri dúšku vína. Práve víno je jednou z komodít, ktorej sa vďaka priaznivému teplému prostrediu na NZ darí a patrí medzi vývozné artikle

Hospodárstvo NZ je postavené a závislé na obchode hlavne s poľnohospodárskymi plodinami, ale aj vinárstve, rybolove, lesníctve, informačných  technológiách. Dôležité hospodárske odvetvie tvorí turizmus a export vzdelávania.

Univerzity a vzdelávacie inštitúcie sú prepojené s krajinou a jej výhodami. Nachádzajú sa v mestách, ako aj na vidieku. Mestá na Novom Zélande predstavujú zmes národov a ich kultúr, prírodných scenérií prepletených mrakodrapmi.

Z miest vyberáme:

Tauranga

Tauranga je najväčšie mesto v regióne Bay of Plenty, ktorý sa nachádza na severe Nového Zélandu. Mesto bolo osídlené Európanmi na začiatku 19. storočia a v súčastnosti je šiestou najväčšou zaľudnenou oblasťou  na Novom Zélande s viac ako 120 000 obyvateľmi. Tauranga sa nachádza v oblasti s teplým, subtropickým podnebím. Priemerná teplota je príjemných 18,9 °C a mesto je počas letných mesiacov obľúbenou destináciou turistov.

Albany

Albany sa nachádza na severe Nového Zélandu, v oblasti Waitemata Harbour, 15 kilometrov severozápadne od Aucklandu. V meste žije takmer 2200 ľudí a mesto je obchodným centrom tejto oblasti, nachádza sa tu najväčšie nákupné centrum na Novom Zélande so 142 obchodmi, 3500 pracovníkmi a 1800 miestami v kinách.

Hamilton

Hamilton je centrom štvrtej najväčšej oblasti obývanej oblasti na Novom Zélande. Nachádza sa v oblasti Waikato Region, približne 130 km južne od Aucklandu. V meste žije vyše 140 000 obyvateľov a svoj dočasný domov tu má aj 41000 študentov. Centrum mesta je tak vďaka študentom plné zábavy a energie. Hamilton je mesto s druhým najrýchlejším rastom populácie, hneď po Aucklande. Priemerné teploty v tejto oblasti sú veľmi príjemné, v januári sa pohybujú v rozmedzí od 22 do 26 °C, v júli od 10 do 15 °C.

Auckland

Auckland sa nachádza na severnom ostrove Nového Zélandu a je to najväčšie a najľudnatejšie mesto, ktoré má vyše 1,3 milióna obyvateľov a tvorí tak 31 percent celej populácie Nového Zélandu. V roku 2010 obsadilo mesto štvrté miesto v zozname miest s najvyššou kvalitou života Mercer Quality of Living Survey. Auckland je niekedy nazývané aj Mesto plachiet podľa mnohých prístavov, v ktorých kotvia plachetnice a jachty.

Kontaktný formulár

Máte otázky alebo potrebujete pomoc? Napíšte nám!