Aoraki – najposvätnejší z predkov

Na Novom Zélande si to svoje nájde naozaj každý. Dnes sa pozrieme na najvyšší vrh Mount Cook – populárnu destináciu turistov a horolezcov.

 

 

 

Anglický názov oslavuje kapitána Jamesa Cooka, ktorý ako prvý objavil a oboplával ostrovy Nového Zélandu v roku 1770. Pôvodný názov Aoraki v jednom z maorských dialektov znamená “napichovač mrakov”.
Mount Cook leží v Južných Alpách a tiahne sa pozdĺž Južného ostrova. Skladá sa z troch vrcholov ležiacich mierne na juh a východ od hlavnej priepasti. Na východe ho lemuje Tasmánsky a na západe Hookerský ľadovec.

Nachádza sa v prekrásnom národnom parku Aoraki/Mount Cook vyhlásenom v roku 1954.A spolu s národnými parkmi Westland, Aspiring a Fiordland je súčasťou svetového dedičstva UNESCO.

Dedina Mount Cook Village funguje ako turistické centrum a základný kemp.

Podľa starej Maorskej legendy bol Aoraki mladý chlapec, syn Rakinuiho – otca oblohy. Spolu so svojimi troma bratmi na ceste okolo Papatuanuku – matky zeme, sa ich kanoe naklonilo a uviazlo na útese. Aoraki a jeho bratia sa síce vyšplhali na útes, ale južný vietor ich zmrazil a premenil na kameň. Z kanoe sa stal Južný ostrov a z Aorakiho najvyšší vrch.
Kmeň Ngāi Tahu považuje Aorakiho za najposvätnješieho z predkov. Aoraki im prináša zmysel života spojenie medzi nadprirodzeným svetom a prírodou.

Napriek tomu, že Mount Cook nieje až taký vysoký (3 754 m), výstup je naozaj náročný a prípravu netreba podceňovať. Lozenie po ľadovcoch nie je určené pre turistov – amatérov, a ak ste na ľadovci nikdy neboli, na Mount Cook to netreba skúšať po prvý krát. Na vrchol sa dá ale dostať, tak ako všade na Novom Zélande, helikoptérou alebo lietadlom. Kto sa odváži?


Môžete napísať komentár.

Napísať komentár

Musíte sa prihlásiť pre napísanie komentáru.