Potápanie na Novom Zélande

Nový Zéland je najväčšia morská rezervácia a jedna z najväčších morských rezervácií, kde nájdete tropické, subtropické aj mierne vody v jednej geografickej oblasti. Priťahuje tak všetkých potápačov milujúcich divoké miesta a veľkolepý morský život. Povesť najlepšej destinácie pre potápanie majú ostrovy Kermadecs. Miestny podmorský svet je taký úžasný, že je neustálym zdrojom pozorovaní vedcov z NIWA, Te Papa, Victoria univerzity a ďalších.


Ostrovy Kermadecs ležia 400 až 600 míľ od pevniny Nového Zélande. To sú  3 dni plavby na otvorenom oceáne. Obrovským dobrodružstvoma je teda už samotná cesta.
Ďalším veľkým zážitkom je prvý ponor. Terén je zmes nízkych skalných útesov, balvanov a piesku s mimoriadnou kombináciu tvrdých koralových útvarov a nízkych červených a hnedých morských rias. Túto kombináciu nenájdete nikde inde na svete. Teplota vody v ideálnom mesiaci november je 20 ° C a viditeľnosť asi 30 metrov, čo je úžasné, lebo je tam naozaj čo vidieť.

 

Pri galapágskom útese sa dá plávať so žralokmi, ktoré sú síce veľmi agresívne, ale dlhé našťastie len niečo okolo 1,5 až 2 metrov. O niečo ďalej nájdete všetky farby a vzory, aké si len dokážete predstaviť, na tých najčudesnejších rybách a bezstavovcoch. Pre vedcov je to raj a každá expedícia má svoj zmysel, väčšinou zber údajov o miestnom morskom živote a rozmanitosti živočíchov.

Kermadecs sú špeciálne tým, že ich dostupnosť nie je jednoduchá. A v tom je ich kúzlo. Ak teda preferujete luxusné potápačské strediská, toto nebude to pravé. Ak ale chcete zažiť potápanie v nedotknutej prírode, kde sa to hemží morským životom, treba tieto vzdialené ostrovy rozhodne navštíviť.

Fakty:

Kermadecs sa skladajú z piatich hlavných ostrov a početných skalných „komínov“, rozprestierajúcich sa na ploche s dĺžkou 200 míľ. Sú to najsevernejšie  ostrovy Nového Zélandu a zároveň sú celé morskou rezerváciou. Na ostrovy sa neorganizujú žiadne pravidelné výlety, ale len podľa dohody.

 

 


Môžete napísať komentár.

Jeden komentár pre “Potápanie na Novom Zélande”

  1. Petra píše:

    NZ je super miesto s krásnou prírodou

Napísať komentár

Musíte sa prihlásiť pre napísanie komentáru.