Tanec haka – strašidelný odkaz súperom

041449-haka

Na našom kontinente to aktuálne žije futbalom. Na Novom Zélande je ale naprvom mieste ragby.
Asi ste už niekedy videli zlovestne vyzerajúcich hráčov ragby tancujúcich akýsi rituálny tanec. Ide o bojový pokrik a tanec pôvodných Maorov – Haka. Možno by sa ním mohli inšpirovať aj naši reprezentanti.

 

Ide totiž o tanec, ktorý má hráčom dodať odvahu, silu a jednotu v hre so súperom. Pred začiatkom každého zápasu ho tancujú všetci hráči synchrónne, s jedným vodcom a na presnú choreografiu. Tímy tancujú oproti sebe blízko stredovej čiary.
Typická je výrazná mimika, gestikulácia a hlasné pokriky. Na Novom Zéladne predvádza tanec haka národný tím All Blacks.

Legenda hovorí, že autorom tanca je boží syn Tane-Rore alebo Chvenie vzduchu. Práve tento prírodný úkaz totiž maorskí bojovníci napodobňovali trepotaním rukou. Rozhadzovali rukami akoby rozbíjali hlavy nepriateľov a rozdupávali silnými nohami všetko, čo by sa im pri bitke mohlo dostať pod nohy. Zúrivé grimasy mali dve úlohy: zastrašiť nepriateľa a primäť bohov, aby pri boji stáli na ich strane.

Novozélandskí ragbisti sa tancom haka inšpirovali už v prvej polovici 19. storočia za čias legendárneho hráča Joa Warbricka. Rituál vyjadroval odhodlanie, vášeň, túžbu po víťazstve a jednotu, a navyše dopriaval celému okamihu mystičnosť a spojenie s dávnymi duchmi.

Novozélandski All Blacks dotiahli tanec haka k dokonalosti a na konci nechýba gesto, ktoré naznačuje podrezanie hrdla súperovi. Ostatné tímy tak často nevedia, ako reagovať. Ale veď, posúďte sami.

 


Môžete napísať komentár.

Napísať komentár

Musíte sa prihlásiť pre napísanie komentáru.