Tanec haka – strašidelný odkaz súperom

Na našom kontinente to aktuálne žije futbalom. Na Novom Zélande je ale naprvom mieste ragby.
Asi ste už niekedy videli zlovestne vyzerajúcich hráčov ragby tancujúcich akýsi rituálny tanec. Ide o bojový pokrik a tanec pôvodných Maorov – Haka. Možno by sa ním mohli inšpirovať aj naši reprezentanti.

 

Ide totiž o tanec, ktorý má hráčom dodať odvahu, silu a jednotu v hre so súperom. Pred začiatkom každého zápasu ho tancujú všetci hráči synchrónne, s jedným vodcom a na presnú choreografiu. Tímy tancujú oproti sebe blízko stredovej čiary.
Typická je výrazná mimika, gestikulácia a hlasné pokriky. Na Novom Zéladne predvádza tanec haka národný tím All Blacks.

Legenda hovorí, že autorom tanca je boží syn Tane-Rore alebo Chvenie vzduchu. Práve tento prírodný úkaz totiž maorskí bojovníci napodobňovali trepotaním rukou. Rozhadzovali rukami akoby rozbíjali hlavy nepriateľov a rozdupávali silnými nohami všetko, čo by sa im pri bitke mohlo dostať pod nohy. Zúrivé grimasy mali dve úlohy: zastrašiť nepriateľa a primäť bohov, aby pri boji stáli na ich strane.

Novozélandskí ragbisti sa tancom haka inšpirovali už v prvej polovici 19. storočia za čias legendárneho hráča Joa Warbricka. Rituál vyjadroval odhodlanie, vášeň, túžbu po víťazstve a jednotu, a navyše dopriaval celému okamihu mystičnosť a spojenie s dávnymi duchmi.

Novozélandski All Blacks dotiahli tanec haka k dokonalosti a na konci nechýba gesto, ktoré naznačuje podrezanie hrdla súperovi. Ostatné tímy tak často nevedia, ako reagovať. Ale veď, posúďte sami.

 


Môžete napísať komentár.

Napísať komentár

Musíte sa prihlásiť pre napísanie komentáru.