Veľrybý ostrov bez veľrýb

Whale Island, alebo tiež Moutohora Island, ako ho volajú pôvodní obyvatelia, je malý ostrov na pobreží Bay of Plenty pri Severnom ostrove. Rozlohu má len 1,43 kilometrov štvorcových a predstavuje zvyšok vulkanického komplexu. Na ostrove sa nachádzajú aj zvyšky maorského osídlenia – záhrady, rozsiahle opevnenia, manufaktúra na výrobu kamenných nástrojov.

Maori tu žili až do 19.storočia. Následne bol ostrov okupovaný Európanmi. Vtedy bola na ostrove postavená veľrybárska základňa. Žiadnu veľrybu sa ale chytiť nepodarilo a základňa bola po pár rokoch opustená. O 40 rokov boli aktivity presunuté do ťažby síry, na ktorej sa tiež plánovalo zarobiť. Síra sa teda predávala do rafinérie v Aucklande. Bola ale nekvalitná, a tak aj tento biznis skončil neúspechom v roku 1895.
Ďalšia fáza priemyselnej aktivity nastala v roku 1915, kedy sa pre potreby stavby kamenného múru vo Whakatane začal na ostrove ťažiť kameň.

Teraz je na ostrove prírodná rezervácia s obmedzeným prístupom pre návštevníkov.
V roku 1965 bol vyhlásený za chránenú oblasť. Po tom, čo boli z ostrova odstránené všetky kozy, potkany, mačky a králiky, ktoré ničili pôvodnú vegetáciu, bolo územie zatrávnené a dnes tam rastie 190 pôvodných a 110 introdukovaných druhov rastlín. Preto treba toto územie chrániť pre početné vzácne vtáctvo.


Môžete napísať komentár.

Napísať komentár

Musíte sa prihlásiť pre napísanie komentáru.