
Dnes si predstavíme ďalšie spoločensky významné mesto a významný prístav. Wellington – najjužnejšie položené hlavné mesto na svete.
Sídlia tu najvyššie štátne inštitúcie Nového Zélandu – parlament, vláda a najvyšší súd a spomínaný prístav hrá dôležitú ekonomickú úlohu.
Vo Wellingtone žije dnes už veľmi málo pôvodných obyvateľov. Miesto nich tam svoj domov našli Európania a Aziati. Viac ako 28% obyvateľov sa dokonca narodilo mimo Nového Zélandu, najčastejšie vo Veľkej Británii. Mesto má totiž vyrovnanú klímu a dobre sa tam býva. Nebezpečenstvom sú ale hroziace zemetrasenia, vzhľadom na polohu v oblasti vysokej tektonickej aktivity na rozhraní Pacifickej a Austrálskej tektonickej platne. Každoročne možno cítiť viacero menších otrasov. Najväčšie škody boli zaznamenané v rokoch 1848 a 1855, kedy prístav zasiahla 10 metrová vlna cunami.
Jedným z hlavných turistických symbolov hlavného mesta je pozemná lanová dráha spájajúca centrum s prímestskou časťou Kelburn, kde sídli mestská botanická záhrada. Lanovka je 612 metrov dlhá a stúpa do výšky 120 metrov. Súčasťou botanickej záhrady je cintorín „Bolton Street Memorial Park“, kde sú pochované významné osobnosti mesta. Počas pekných dní možno okrem botanickej navštíviť aj zoologicku záhradu, ktorá bola prvou zoologickou záhradou na území Nového Zélandu. Dnes je významná svojim chovom šimpanzov.
Wellington je z pohľadu turizmu označovaný za “najkúlovejšie” malé hlavné mesto na svete. V meste nájdete množstvo zaujímavých múzeí – Te Papa (the Museum of New Zealand), Museum of Wellington City & Sea, Katherine Mansfield Birthplace Museum, New Zealand Cricket Museum, the Cable Car Museum, a ďalšie. Zabaviť sa môžte na filmových čí hudobných festivaloch, alebo v jednom z mnohých divadiel. Zaujímavosťou je blížiaci sa augustový festival čokolády. Tak kto už má chuť?