Auckland – centrum Nového Zélandu

Auckland je mesto sopiek, lávou vytvorených hrebeňov a nádhernej zelene. Zároveň je to najväčšie mesto Nového Zélandu s multikultúrnym obyvateľstvom, kde vedľa seba žije obrovská ázijská komunita spolu s najväčšou polynézskou komunitou.

 

 

 

 

 

Obývanie pôvodnými Maormi siaha asi 800 rokov dozadu. Prvé osady boli umiestnené pri pobreží Hauraki Gulf Islands, ale postupne sa rozliehali po celom území, kde sa dalo venovať pestovaniu potravín.

Počas stoviek rokov zápasili o územie mnohé kmene. Kmeň Ngati Whatua Iwi z Kaipara Harbour sa o vedenie zaujímal v roku 1741. V roku 1820 počas mušketierskych vojen bol ale zdecimovaný a územie musel kmeň opustiť. V čase podpisu Waitangijskej zmluvy v roku 1840 mal v Okiato základňu guvernér Hobson. Keď Ngati Whatua šéf kmeňa Te Kawa ponúkol 3000 akrov pôdy na predaj na severnom okraji Waitemata Harbour, Hobson sa rozhodol vytvoriť nové hlavné mesto, pomenované po jednom z jeho patrónov, Georg Eden, gróf z Aucklandu.

Osada začínala s pár stanmi na pláži, ale čoskoro sa začala rýchlo rozrastať, a s ňou aj export produkcie, vrátane dreva kauri. Od začiatku 20. storočia bol Auckland najrýchlejšie rastúcim mestom na Novom Zélande a jeho hlavné priemyselné centrum. Dnes tu žije okolo 1,2 milióna obyvateľov, čo je skoro tretina obyvateľov celých ostrovov. Mínusom je v tomto meste teda len zhustená doprava.


Môžete napísať komentár.

Napísať komentár

Musíte sa prihlásiť pre napísanie komentáru.