Úspechy Nového Zélandu na letných olympijských hrách

Celý svet žije olympijskými hrami, preto je na čase predstaviť si najlepších olympionikov z Nového Zélandu a ich športové úspechy.

 

 

 

 

 

 

 

Prvú olympijskú medailu v novodobých hrách získal Nový Zéland v roku 1908 vďaka Harrymu Kerrovi práve v Londýne. Svoj región – Australáziu – tento atlét reprezentoval v rýchlej chôdzi. Okrem toho bol aj úspešný športový strelec a hráč rugby.

Zlatá medaila sa Australázii ušla až o 4 roky neskôr vo Švédsku. Najcennejší kov vtedy získal prvý plavecký reprezentant z Nového Zélandu – Malcolm Champion ako súčasť austrálskeho tímu v štafete 4×200 voľným spôsobom. Na dlhé desaťročia bol tak jediným novozélandským plavcom, ktorý získal zlatú olympijskú medailu. Podobnú slávu zažil až v roku 1996 Danyon Loader v Atlante.

Kedže dovtedy bol reprezentovaný len región Australázie, skutočnú prvú medailu pre samotný Nový Zéland vybojoval až veslár Clarence Hadfield D´Arcy v Antverpách v roku 1920 vo farbe bronzu. A prvé zlato pre Nový Zéland získal až v roku 1928 boxer v ťažkej váhe Ted Morgan na letných olympisjkých hrách v Amsterdame v Holandsku.

Ženy si museli svoju účasť na hrách vydobiť, a jednotlivé ženské kategórie pribúdali postupne. Možno preto si prvú medailu v ženskej kategórii odniesol Nový Zéland až v roku 1952 z Helsínk vďaka atlétke Yvette Williamsovej. Tá získala nielen prvú medailu ako Novozélanďanka, ale hneď aj prvú zlatú medailu.

 

Doteraz najúspešnejším olympijským športovcom pochádzajúcim z Nového Zélandu je nepochybne kanoista Ian Ferguson. V roku 1984 získal 3 zlaté kovy na hrách v Los Angels a o 4 roky neskôr v Soule zlato aj striebro. Väčšinu získal so športovým partnerom Paulom McDonaldom.

 

 

 

Na aktuálnych hrách v Londýne je zatiaľ Nový Zéland bez medaily. Uvidíme, či sa mu to podarí zmeniť, lebo doteraz sa bez cenných kovov nezaobišiel.


Môžete napísať komentár.

Napísať komentár

Musíte sa prihlásiť pre napísanie komentáru.