Kuriozity Nového Zélandu I.

Kedysi dávno boli pozdĺž pláže Koekohe objavené obrovské balvany takmer pravidelných guľovitých tvarov. Maorská legenda by určite tvrdila niečo iné, ale vedecké výskumy hovoria jasne.

 

 

 

 

 

 

Moeraki Boulders sú nezvyčajne veľké guľaté balvany vulkanického pôvodu. Vyskytujú sa vo väčších zhlukoch alebo jednotlivo pozdĺž pobrežia. Dnes sú obľúbenou turistickou atrakciou. Vek najväčších balvanov, ktoré majú priemer okolo 2 metrov, sa odhaduje na 4 až 5,5 milióna rokov. Nachádzajú sa ani nie 75 kilometrov od Dunedinu smerom na Christchurch.

Hlavná časť sa začala tvoriť z bahna z morského dna. Dôkazom toho je obsah horčíka, železa, izotopov kyslíka a uhlíka. Podobné balvany sú aj 12 míľ južne od Moeraki Boulders pri Shag Point. V tých boli dokonca nájdené kosti mosasaura a plesiosaura. Vznikli nabaľovaním rôznej horniny okolo iného materiálu, napríklad mušle, alebo kusu dreva. So stúpajúcou hmotnosťou postupne zapadali hlbšie do piesku, odkiaľ ich však postupne vydolovalo more ako podmývalo pobrežie.Kamene sa postupne pomaly posúvali dole a obrusovali až do úplne guľatého tvaru a nakoniec sa skotúľali na pláž, kde postupne  pôsobením mora popraskajú. Tam možno vidieť výrazné žily ktoré vznikli pri ich utváraní.

Tento jav ale nieje úplne zriedkavý a podobné  boli nájdené aj inde vo svete, v Severnej Dakote, Wyomingu, Utahu, Kansase či Ontáriu.

Pri spomínanom Shag Pointe  nájdete dokonca aj kolónie fotogenických tuleňov. Pri peknom počasí je to ideálny výlet pre všetky vekové kategórie.

 


Môžete napísať komentár.

Napísať komentár

Musíte sa prihlásiť pre napísanie komentáru.