Kuriozity Nového Zélandu II.

Nový Zéland je krajina úžasnej prírodnej rozmanitosti. Vďaka značnej izolácii, tu vznikol jedinečný ekosystém, ktorý nenájdete nikde inde na svete.

 

 

 

 

 

 

 Jedným zo živočíchov, ktorý žije výlučne na Novom Zélande je vták kivi. Tento nočný nelietavý vták má robustné telo pokryté mäkkým perím, ktoré pripomína srsť, a dlhý tenký zakrivený zobák. Chvost nemá. Na rozdiel od ostatných veľkých nelietavých vtákov má kivi na každej nohe po štyri prsty.

Druh kivi južný sa pôvodne vyskytoval takmer na celom Novom Zélande. V súčasnosti je však tento krásne hnedo sfarbený vták ohrozený odlesňovaním a introdukovanými predátormi, ako sú zdivené ošípané, psy, mačky a lasice. Pri zbere potravy sa pohybuje pomalou chôdzou, pričom sa končekom zobáka dotýka zeme a ňuchá. Zobák dokáže zasunúť do pôdy až do hĺbky 15 centimetrov. Hľadá ním dážďovky, larvy hmyzu, stonôžky, ale zbiera aj opadané ovocie. Samica znáša jedno až dve vajcia, ktoré sú v pomere k jej telu veľmi veľké.

Kulík krivozobý je jediným vtákom, ktorý má zobák ohnutý do strany. Zboku vyzerá zobák celkom normálne, ale pri pohľade zhora alebo spredu je to zreteľné. Takto tvarovaný zobák je výhodou pri zbere potravy na štrkových brehoch. Vtáčik ním odsunie kameň nabok a hneď vidí, či sa pod ním neskrýva nejaký hmyz alebo červ, ktorými sa živí.

 

Jediná labuť s tmavým sfarbením je labuť čierna, ktorá žije práve na Novom Zélande. Vnútorné letky sú skrútené a v pokoji zakrývajú biele ručné letky. Vyrušená labuť ich vztýči, a tak odhalí jasnú belobu. Labuť čierna sa živí výlučne rastlinnou potravou. Sú to zväčša vodné rastliny, ale niekedy sa vychádza pásť aj na súš. Je mimoriadne spoločenská a čiastočne sťahovavá. Labute čierne sa po vyhniezdení občas zhromažďujú do tisíc hlavých kŕdľov.

 

 

 

 

Plodožer maorský je najväčší holub Nového Zélandu a pravdepodobne aj jediným pôvodným druhom holubov na tamojších ostrovoch. Vďaka roztiahnuteľnému pažeráku ho môže hltať celé. Plodožer maorský je ukážkovým príkladom súvzťažnosti jednotlivých prvkov ekosystémov a závisí od neho rozmnožovanie viacerých druhov novozélandských stromov.

Ďalšie vtipné alebo výnimočné zvieratká nabudúce.


Môžete napísať komentár.

Napísať komentár

Musíte sa prihlásiť pre napísanie komentáru.